Przez centrum Bydgoszczy przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej: od kościoła Zbawiciela przy ul. Warszawskiej do Nowego Rynku wzdłuż lewego brzegu Brdy po wschodnią część Wyspy Młyńskiej.

Południk jest jedną z wielu prób unaocznienia czasu. „Chwyta” te miejsca na ziemi, które w tym samym momencie mają ten sam czas. Południk 18º jest szczególny, bowiem w kulturze europejskiej stanowi powszechnie uznawaną granicę w indywidualnym czasie każdego człowieka: między beztroską młodzieńczością a odpowiedzialną dojrzałością. Wyznaczenie 18 południka też z jednej strony ma charakter radosnej zabawy, a z drugiej – poważnej i odpowiedzialnej budowy więzi międzyludzkich ponad granicami politycznymi i przeszkodami geograficzno-przyrodniczymi (odległość, góry, rzeki, morza).

Szczególność 18 południka polega też na tym, że w kartografii jest to południk osiowy odwzorowania układu 2000 dla pasa 8 według systemu WGS 84. Oznacza to, że jest to linia styku walca, służącego do wykreślenia mapy płaskiej. Oprócz południka bydgoskiego w Polsce rolę taką spełniają: południk szczeciński, warszawski i białostocki. Południk pomaga również w orientacji przestrzennej. Odległość z Bydgoszczy do bieguna północnego wynosi 4 109 357 km, do bieguna południowego 15 894 917 km, a równika 5 892 780 km.

Naszym celem jest skupienie wszystkich ludzi na świecie, mieszkających na tej długości geograficznej oraz oznaczenie jego przebiegu.

Zapraszamy miejscowości związane z 18 południkiem do oznakowania przebiegu tej linii. Formy są dowolne. Prosimy o dokumentację, bowiem sporządzimy Światową Księgę 18 Południka.

Tworzymy rejestrowane Bractwo 18 południka i prosimy o wydelegowanie przedstawicieli. Adres e-mail: 18poludnik@gmail.com

20 lipca 2011

Konkurs 18 południka dla turystów!


Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie dotyczącym udokumentowania ciekawych miejsc leżących na 18 południku. Mogą Państwo pisać zarówno w języku polskim, jak i w języku własnym, ojczystym. Dokumentacja może dotyczyć każdego punktu 18 południka na całej półkuli wschodniej. 
Zasady: prace plastyczne (malunek, grafika) fotograficzne lub filmy (krótkie, max 3 minuty, ewentualne dialogi, opisy słowne prosimy spisać w oddzielnym dokumencie) należy opatrzyć krótką refleksją oraz oznaczyć dokładnie położenie geograficzne opisywanego miejsca (obiektu).
Max. można nadesłać po 3 prace dotyczące jednego miejsca. Prace nie mogą być nigdzie przed konkursem publikowane, muszą być oznaczone notą autorską. Plagiaty lub zdjęcia z Wikipedii będą automatycznie usuwane.
Nota autorska: imię i nazwisko, miejsce stałego zamieszkania (kraj i miasto), wiek, kontakt (e.mail lub adres pocztowy i numer telefonu).
Nagrody: jedną z głównych nagród będzie pobyt dla dwóch osób w Hotelu Ratuszowym
Wybrane prace zostaną opublikowane w Internecie i/lub w czasopismach w wydaniu papierowym.
Wszystkie prace należy nadesłać na adres:
towarzystwokulturalne@gmail.com
(www.tikpl.wordpress.com)
lub:
ul. Dworcowa 62/1,
85-010 Bydgoszcz, Polska

do 30 września 2011.
Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania nadesłanych do nas prac oraz danych osobowych wyłącznie w celach konkursowych. 
Trwałe oznakowanie przebiegu 18 południka występuje w Bydgoszczy:
  • przy Śluzie Miejskiej,
  • na Wyspie Młyńskiej,
  • w Hotelu Ratuszowym (ul. Długa 37, 18 dnia miesiąca również 18 % zniżki na jedzenie restauracyjne),
oraz poza nią:
  • w Cekcynku (48 km na północ od Bydgoszczy  w linii prostej)
  • w Starym Suminie gmina Cekcyn (51 km w linii prostej na północ od Bydgoszczy)
  • w Sadłogoszczy gmina Barcin (30 km na południe od Bydgoszczy)
  • w Szerokim Kamieniu (35 km na południe na południe od Bydgoszczy).

1 komentarz:

  1. Osobiście uważam że dzisiaj naważniejsza w motoryzacji jest ekonomiczność danego samochodu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń